Huśtawki ogrodowe – jak je ustawić, by zapewniały bezpieczeństwo?

Huśtawki ogrodowe dają wiele radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Aby zabawa na nich była bezpieczna, niezbędne jest ustawienie huśtawki w sposób gwarantujący jej stabilność. Ponadto ważne jest uczenie dzieci, w jaki sposób powinny korzystać z ogrodowej konstrukcji. Zasady ustawiania huśtawki ogrodowej Przed ustawieniem huśtawki w ogrodzie powinno się znaleźć miejsce, w którym huśtanie się […]

Huśtawki ogrodowe dają wiele radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Aby zabawa na nich była bezpieczna, niezbędne jest ustawienie huśtawki w sposób gwarantujący jej stabilność. Ponadto ważne jest uczenie dzieci, w jaki sposób powinny korzystać z ogrodowej konstrukcji.

Zasady ustawiania huśtawki ogrodowej

Przed ustawieniem huśtawki w ogrodzie powinno się znaleźć miejsce, w którym huśtanie się będzie w pełni bezpieczne. Zaleca się, aby konstrukcja znajdowała się w odległości 2-4 metrów od innych obiektów, w zależności od tego, jak daleko wychyla się huśtawka. W tym obszarze nie powinno być także żadnych drzew i krzewów.

Wsporniki konstrukcji wkopuje się ziemię na głębokość 40-50 cm. Otwory wypełnia się następnie betonową zaprawą, wykonaną z mieszaniny pasku gruboziarnistego, żwiru i cementu w proporcjach 1:1:0,5. Jeżeli chce się wypełnić otwory szybciej, można zdecydować się na zaprawę szybkoschnącą, którą wsypuje się z worka bezpośrednio do dołka w ziemi, a następnie zalewa małą ilością wody. Zanim sięgnie się po zaprawę, powinno się upewnić za pomocą poziomnicy, czy huśtawka jest prawidłowo wyrównana.

Bezpieczna zabawa z dziećmi

Huśtawki ogrodowe można uzupełnić o miękkie poduszki i materace, dzięki którym zabawa jest jeszcze przyjemniejsza. Niestety, nieostrożność może sprawić, że poduszka lub materac przyczynią się do wypadku. Maluchy zawsze powinny huśtać się pod opieką osób dorosłych, które zabezpieczą dzieci przed spadnięciem. Jeśli konstrukcja jest wykorzystywana przez nieco starsze dzieci bez opieki dorosłej osoby, na czas huśtania powinno się zdjąć tekstylia, aby rozbawione pociechy nie zsunęły się z siedziska. Ponadto dzieci powinny wiedzieć, że nigdy nie powinno się skakać z bujającej się huśtawki, gdyż grozi to poważnym złamaniem lub wstrząśnieniem mózgu. Młodsi użytkownicy powinni być pilnowani również w sytuacji, gdy z huśtawki jednocześnie korzysta kilkoro dzieci – jest to ważne, gdyż dzieci niezadowolone z towarzystwa innych maluchów, mogą zepchnąć kolegę lub koleżankę z siedziska.