Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Co to jest zdolność kredytowa, w jaki sposób banki liczą i co i w jaki i w jaki sposób ma wpływ na jej wysokość.

Tak naprawdę zdolność kredytowa to nic innego jak maksymalna kwota kredytu, jaką bank jest w stanie zaoferować kredytobiorcy przy konkretnych warunkach, jeżeli chodzi o jego wiek jego dochody zobowiązania liczbę osób w gospodarstwie domowym i okres kredytowania to są najważniejsze czynniki, które mają wpływ na jej wysokość.

Kalkulator zdolności kredytowej

Za pomocą kalkulator zdolności kredytowej pokażę Ci, w jaki sposób te czynniki wpływają na zdolność kredytową.

Obliczenie zdolności kredytowej dla jakiejś sytuacji. Załóżmy, że jeden z kredytobiorców pracuje na etacie zarabia powiedzmy 3500 złotych brutto. Tak w tym wypadku bank po przeliczeniu przyjmie nam, jako dochód netto w okolicy 2500 złotych.

Jeżeli będzie to jedna osoba. Załóżmy, że nie ma żadnych zobowiązań nie ma też dzieci. Miesięczne wydatki gospodarstwa domowego ja wstawał to zazwyczaj jak najniższą kwotę żeby system podstawie na minimalne wydatki gospodarstwa domowego, jeżeli chodzi o przyjęte przez politykę banku. Załóżmy, że ktoś mieszka w Białymstoku województwie podlaskim tak.

Chcemy wziąć kredyt złotówce oprocentowanie przykładowo 4 proc. raty równe na okres 25 lat.

Chcemy ten kredyt przeznaczyć na zakup załóżmy, że nasz kredytobiorca mieszka jeszcze przy rodzinie i chciałby otrzymać 200 tysięcy złotych.

To tak naprawdę w tym wypadku jego zdolność to 188 tysięcy złotych. Jeśli dołożymy do tego drugiego kredytobiorcę, czyli załóżmy żonę tej osoby niech zarabia 3 tysiące złotych brutto. W tym wypadku bank przelicza to na 2 189 razem już te dochody wyglądają zdecydowanie lepiej. Natomiast mamy dwie osoby.

Co można zauważyć wydatki gospodarstwa domowego zmieniły się wydatków dla jednej osoby gdzie bank przyjął tysiąc 168 złotych dla dwóch osób jest to już kwota rzędu prawie 2 tysięcy?

W tym wypadku 1918zł dla takich zarobków dla osób bez dzieci maksymalna kwota kredytu przy takich warunkach, czyli oprocentowaniu czteroprocentowym i 25 letnim okresie kredytowania to 350 tysięcy złotych. Gdyby ci ludzie mieli załóżmy jedno dziecko z automatu wzrastają wydatki gospodarstwa domowego 2900 złotych.

Jak zmienia się zdolność kredytowa?

Jak zmienia się zdolność kredytowa?

I proszę zauważyć, że zdolność zmienia się w tempie błyskawicznym z 350 tysięcy złotych na 260 tysięcy, jeżeli weźmiemy drugie dziecko to tak naprawdę decyzja już jest negatywna, bo zdolność spadła nam o kolejne 100 tysięcy złotych.

Także liczba osób w gospodarstwie domowym ma bardzo duży wpływ na wysokość twojej zdolności kredytowej. Ale wróćmy do sytuacji gdyby to było małżeństwo bezdzietne jeszcze tak samo. Wpływ na to mają. Tak na dobrą sprawę bardzo miesięczne zobowiązania raty kredytów i pożyczek, jeżeli wystawimy tu bądź w limitach czy limitach kartach kredytowych jakiejś kwoty załóżmy, że mają kredyt w wysokości 500 złotych miesięcznie jakiś kredyt gotówkowy.

Nasza zdolność przez te 500 złotych spadła o 70 tysięcy. Podobnie jest, jeżeli mamy przyznany debet w naszym koncie w rachunku oszczędnościowo rozliczeniowym. Załóżmy, że to będzie 2 tysiące złotych i 5 tysięcy złotych na karcie kredytowej.

Nasza zdolność maleje niesamowicie. To jest wszystko w przypadku, gdy chcemy 200 tysięcy na dzień dzisiejszy nie jest to jakaś znaczna kwota kredytu. Natomiast w wielu wypadkach jeszcze wystarcza. Bardzo podobnie, jeżeli chodzi o zdolność, czyli maleje w tempie ekspresowym. W momencie jak Skra cały okres kredytowania załóżmy, że z 25 lat kupimy go na 20.

Nasza zdolność maleje o dwadzieścia parę tysięcy spróbujmy go na 15 już mamy. Tak naprawdę zdolność na poziomie 190 tysięcy złotych tak biorąc pod uwagę sytuację gdzie nie mieliśmy zobowiązań tak naprawdę i okres 25 letni nasza zdolność 270 tysięcy mogłaby wskoczyć miesięczna 350.

To są wszystko warunki, które kredytobiorca musi spełnić żeby bank wypłacił był w stanie zaoferować taką kwotę kredytu do zamknięcia danej inwestycji. Niezależnie od tego czy będzie to budowa domu czy będzie to zakup jakieś nieruchomości czy nawet, jeżeli będzie to tzw. pożyczka hipoteczne. To nie ma większego znaczenia.

Generalnie to, co najważniejsze przy zdolności kredytowej to:

  1. to twoje dochody.
  2. twoje zobowiązania.
  3. liczba osób w gospodarstwie domowym.
  4. okres, na jaki zaciąga kredy.

To są cztery najważniejsze elementy, które mają wpływ na twoją zdolność.

To są cztery najważniejsze elementy, które mają wpływ na twoją zdolność.

Jeżeli chcesz poznać dokładną zdolność kredytową dla twego konkretnego przypadku i dla kredytu, który planujesz zaciągnąć zapraszam cię do przeanalizowania całego artykułu na stronie qbiznes.pl. Od razu policzmy twoją zdolność policzmy sobie, jakie konkretne banki mogłyby zaoferować warunki kredytowe dla twojego przypadku. Dla kwoty kredytu, jaką potrzebujesz dla okresu kredytowania i planujesz czy też zestawić to do raty, jaką chciałbyś płacić o ile rzeczywiście to jest realne.

Porównaj sobie wysokość kosztów i tak naprawdę warunków cenowych dla poszczególnych okresów kredytowania. Jeżeli chodzi o poszczególne banki dodatkowo też dostaniesz taką porcję wiedzy na temat kredytu hipotecznego zaciągania go ubiegania się o ten kredyt żeby przyszła decyzja o zaciągnięciu tego zobowiązania była w stu procentach świadoma.

 

Od dwunastu lat zajmuję się spełnianiem marzeń. Bo każdy marzy o swoim koncie i mieszkaniu. Pomagam uzyskać kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, ale również ubezpieczenia, ubezpieczenie na życie, ubezpieczenia nieruchomości a więc mniej więcej zajmuję się ogólnie mówiąc finansami. Stycznia też uprawiam sport. Głównie biegam, a ostatnio także zająłem się hobbistycznie inwestowaniem w nieruchomości. Mam trochę mieszkań na wynajem trochę też kupuję, więc mniej więcej tak wygląda moje życie i jestem szczęśliwy.
Dzisiaj powiemy o zdolności kredytowej i o tym, co to w ogóle jest zdolność kredytowa jak ją sobie poprawić. Czyli żeby dostać kredyt na mieszkanie? I jak te marzenia spełnić.

Co to jest krótka zdolność kredytowa i jak ona jest liczona?

Co to jest krótka zdolność kredytowa i jak ona jest liczona?

Zdolność kredytowa jest kluczowym czynnikiem. Jeżeli chodzi o kredyt tak żeby dostać kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy a musisz mieć po prostu zdolność do spłacania tego kredytu, czyli do spłacania kredytu kapitału wraz z odsetkami.

Masz w umowie zapisane, na jaki okres masz kredyt, więc musisz mieć po prostu zdolność płatniczą do spłaty tego kredytu. Zdolność kredytowa liczona jest w każdym banku w inny sposób tak, więc mamy kilka kilkanaście banków.
Jest ich coraz mniej. Jest spora konsolidacja rynku, więc każdy bank troszeczkę inaczej zdolność kredytową a ta zdolność może się wahać od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych pomiędzy różnymi bankami, więc to, że w banku X nie wychodzić nie wychodzić.

Zdolność kredytowa nie oznacza, że w banku Y jej nie będziesz miał. Dlatego myślę, że warto udawać się do ekspertów finansowych, które mają dostęp do kilkunastu banków i wiedzą gdzie tę zdolność możesz mieć najwyższą. Często jest tak, że klienci idą najpierw do swojego banku gdzie mają konto. Tam się dogadują, że nie mają zdolności i rezygnują w ogóle z zamiaru zakupienia nieruchomości, więc myślę, że warto po prostu to sprawdzić w jednym miejscu.

Jak ja się starałem o kredyt hipoteczny to z Twoją pomocą złożyliśmy bodajże do dwóch banków wnioski i w moim banku kredytu mi nie przyznano? Było tak pomimo dużego wkładu własnego i zdolności kredytowej tak mi się wydawało, że jest a w innym banku wspólnego dało się tą zdolność jakby zdobyć i z pomocą zadziałać. Okay to teraz powiemy troszeczkę. Sposobów jak tą zdolność poprawić żeby ten kredyt dostać. I może po kolei.

Jak zdolność poprawić? Przede wszystkim mieć tak żeby mieć zdolność kredytową. Musisz przede wszystkim zarabiać. Różne są sposoby zarabiania, ale trzeba zarabiać. Oczywiście legalnie musimy mieć na to potwierdzenie.

Najlepszą formą zatrudnienia preferowanym przez banki jest to umowa o pracę. Tak wciąż umowa o pracę najlepiej na czas nieokreślony. Żeby uzyskać w ogóle kredyt hipoteczny musisz pracować na umowę o kasy minimum trzy miesiące. Więc jest to niewielki okres czasu. Są banki gdzie ten wymóg troszeczkę dłuższy.

Minimum 6 miesięcy i często musisz mieć umowę też na dłuższy okres czasu a żeby bank przyznał ci kredyt gorzej mają osoby samo zatrudnione, czyli osoby prowadzące działalność gospodarczą. Z reguły musisz mieć tą działalność minimum 12 miesięcy, więc to już jest dłuższy okres czasu a więc pierwsza rzecz to tak jak powiedziałem musisz zarabiać i mieć dokumenty. Co zrobić żeby mieć lepszą zdolność więcej zarabiać? W takim razie jedziemy do szefa po podwyżkę.

Na ten moment jest raczej rynek pracownika niż rynek, ale zdecydowanie pracodawcy. Często rozmawiam z różnymi przedsiębiorcami mówią, że mają problem z zatrudnieniem ludzi, bo naprawdę brakuje rąk do pracy.

W każdym razie można iść po podwyżkę. Druga rzecz możemy rozglądać się za innym miejscem pracy. I za wyższą pensję. Specjaliści IT naprawdę teraz mogą przebierać w ofertach, więc myślę, że znalezienie lepiej płatnej pracy trzeba po prostu tylko chcieć wysłać CV i działać. No i cóż mając też umowę o pracę mając jeszcze troszeczkę więcej czasu możemy pomyśleć o dodatkowym dochodzie. Czy można łączyć dochody np. czy wejście jakieś umowy zlecenia umowy o dzieło? Jesteśmy jakimiś specjalistami wykonujemy jakąś pracę, która możemy dodatkowo wykonywać jeszcze dla kogoś bądź też mamy jakieś hobby. Lubimy coś robić to możemy sprzedać jakąś dodatkową działalność gospodarczą chociażby robić kursy online albo na Amazonie sprzedawać książki na Amazonie sprzedawać książki, więc to też jest dodatkowy dochód, który może być brany pod uwagę przez banki.

Czyli tak naprawdę gdzieś tam u podstaw zdolności kredytowej leży nasza zdolność do zarabiania i nasze pieniądze. Pomijając wcześniejsza przedsiębiorczość pomijam wszystkie sposoby, które za chwilę podamy. Trzeba po prostu starać się być lepszą osobą zarabiać dobrze. Ustabilizować własną sytuację finansową i spojrzeć z perspektywy banku, który patrzy na nas jak na osobę, która zarabia albo nie zarabia.

Jeżeli jak np. ma się sprawa z wkładem własnym jak wkład własny rzutuje na naszą zdolność kredytową czy może bezpośrednio jakoś nie rzutuje aczkolwiek mając większy wkład własny weźmiemy mniejszy kredyt, bo na dzień dzisiejszy minimalny wkład własny to jest 10 proc.. Czy kupując mieszkanie za 300 tysięcy złotych musimy mieć tego wkładu 30 tys. złotych.

A nie mniej jednak przy takim wkładzie własnym. Oferty banków są zdecydowanie gorsze. Czyli wyższe oprocentowanie, przez co przekłada się na wyższą ratę. Mając 20 procentowy wkład. Po pierwsze mamy mniejszy kredyt mniejszą ratę, ale też oferty banków bywają o wiele lepsze. Czyli mamy niższe oprocentowanie niższą ratę, co się równa wyższa zdolność biorąc kredyt też warto zwrócić uwagę na okres kredytowania im dłuższy okres kredytowania tym niższa rata.

A dzięki temu mamy wyższą zdolność, bo banki liczą zdolność kredytową biorą pod uwagę tą pierwszą ratę, którą będziemy spłacać. Licząc naszą zdolność kredytową. I tutaj też kwestia raty czy raty równe czy raty malejące. Przy racie malejącej rzeczywiście jest to w perspektywie długiego czasu bardziej opłacalne niż rata równa zapłacimy po prostu mniej odsetek, bo do banku.

No, ale przy racie malejącej ta pierwsza rata jest ona wyższa niż trzy lata równa i przez co mamy niższą zdolność.

Więc jeżeli rzeczywiście chcemy z maksymalną zdolność kredytową warto wybrać długi okres czasu nawet trzydziestoletniej a my ratę równą wtedy ta zdolność kredytowa wychodzi wyższa, czyli mniejsze raty jakby mniejsza zdolność potrzebna z naszej strony.

Możemy wtedy jakby mniej możemy spłacać miesięcznie, ale przy mniejszej ratach możemy wciąż wziąć tylko na dłuższy okres.

Dokładnie tak też można zrobić tak, że jeżeli chcemy szybciej spłacić kredyt bądź rzeczywiście osoby patrzą na ilość odsetek, które spłacą przez cały okres kredytowania i są przerażone tym, że przez 30 lat. No. Może nie drugie tyle, ale dosyć dużo. Kredyt teraz można nawet spłacać praktycznie bezpłatnie w większości banków większość banków nie pobiera prowizji za nadpłatę. A jak już pobierają to maksymalnie mogą to zrobić według prawa bankowego przez 3 lata a maksymalnie 3 proc., ale większość banków od tego odchodzi. Więc wygodniej wchodzimy sobie na nasze konto, co miesiąc rata tam 1500 złotych a jeżeli nas stać to możemy wpłacać tam jeszcze kilkaset złotych, co zmniejsza nam saldo zadłużenia ilość odsetek a w perspektywie czasu możemy ten kredyt sobie skrócić jeszcze tak, więc nic nie zapłacimy po prostu mniej odsetek.

Ok, czyli wiemy, co robić, co dalej. Jak to się ma np. do jakichś naszych kosztów miesięcznych kredytów jak powinno to być kobietą? Jak to można zrobić żeby ta była lepsza? W tym wypadku. Jasne Bank oprócz tego, że patrzymy ile zarabiamy patrzy też na nasze zobowiązania bankowe i przegląda naszą historię w KRD czy w raporcie BIK aktualne. I widzi, jakie mamy aktualnie zadłużenia.

Zadłużenie w bankach. Nie wszyscy wiedzą, że zadłużeniem dla banku jest również posiadanie limitów kart kredytowych i limitu w rachunku ROR tzw. debet.

A więc takim sposobem na polepszenie zdolności kredytowej może być pozbycie się po prostu kart kredytowych. Nawet, jeżeli się ich nie używa nawet jak się ich nie używa. Wiem, że często ludzie mają tę kartę kredytową, bo kiedyś jakaś była promocja jak wzięliśmy coś dostaliśmy jakiś gadżet za ekstra pieniądze. Karta leży jest nieużywana jeszcze, co roku generuje pewnie opłatę roczną.

A więc jeżeli nie używamy tej karty po prostu trzeba iść do banku i ją zamknąć bądź chociażby obniżyć limit.

Obniżenie limitu też polepszy nam zdolność kredytową, bo banki z reguły biorą od jednego do trzech procent limitu a nawet czasem do pięciu procent limitu zadłużenia tak, jako coś, co miesiąc musimy zapłacić do banku. Czyli mając limit wysokości 10 złotych no to już 100 złotych obniża nam zdolność o kilkanaście kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie. Oczywiście, więc. Pierwsza podstawowa rzecz zamknij kartę kredytową zamknij ROR już nie potrzebujesz tego dostaniesz kredyt. Jeżeli potrzebujesz oczywiście a później bank, w którym weźmiesz kredyt zaproponuje konkretny model prędzej czy później, więc znowu będziesz rzeczywiście potrzebował tej karty a na to ją po prostu założy.

Inne kredyty. Jeżeli mamy czy mieliśmy też ważny może jak się miało to, co innego. Rozmawialiśmy o tym razem powiemy, ale jeżeli mamy teraz kredyty to one też zakładam, że nie pomagają zdolności kredytowej zdecydowanie tak pomagają nie pomagają.

Kredyty, które spłacamy bądź spłacamy. Historia spłat tych kredytów widnieje właśnie w tzw. BIK u BIG to jest Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która przetwarza wszelkie informacje o naszych. Zobowiązaniach i jeżeli rzeczywiście spłacamy kredyt prawidłowo. I ta historia jest pozytywna to jest. Dobrze, bo bank, który będzie chciał nam udzielić kredytu hipotecznego. Widzi, że jesteśmy osobami rzetelnym i spłacamy terminowo kredyty, więc prawdopodobieństwo, że.

Następny kredyt, który weźmiemy jest duże, że będziemy je spłacać też terminowo. Więc chętniej bank udzieli nam kredytu, więc mamy pozytywną punktację też w Rybniku, jeżeli posiadamy na dzień dzisiejszy dalej te kredyty gotówkowe, bo bierzemy kredyt na rower na telefon na różne inne gadżety i tych kredytów się uzbierało sporo można zrobić, tzw. konsolidację, czyli wszystkie te kredyty skupiamy w jeden większy kredyt pozbywa się tych małych zobowiązań.

Możemy wydłużyć nawet czas ich spłacania tych kredytów z kredytów hipotecznych też wydłużać żeby mieć catingi.

To dzięki wydłużeniu okresu spłaty kredytu konsolidacja innego spowoduje to, że mamy niższą ratę a przez to wyższą zdolność kredytową, bo nasz kredyt hipoteczny mając te małe kredyty. Po jakimś czasie niż kiedyś pewnie po jakimś czasie spłaci.

Score bank a zdolność kredytowa

Score bank a zdolność kredytowa

Pomagają nam zdolności kredytowej na pewno wiele banków. Każdy bank ma tzw. sroce bank, czyli ocenę punktową a przyszłego kredytobiorcy. Jeżeli chodzi o screen to możemy się domyślać, co dane banki biorą pod uwagę. Przeważnie jest to wykształcenie.

Status czy jesteśmy w małżeństwie czy jesteśmy singlami czy pracujemy na umowę o pracę czy działalność gospodarcza czy jakaś inna forma zatrudnienia jak również właśnie historia spłaty kredytów, które mieliśmy wcześniej. Na to wszystko składa się tzw. ring i czasami jest tak, że ktoś nie przychodzi z ringu pomimo posiadania zdolności kredytowej i jest wtedy. Dlaczego nie dostaną kredytu? Przecież mamy zdolności, których trzeba wynajmować. Trzeba wynajmować dalej. Więc posiadanie kredytów, które mieliśmy wcześniej spłacamy jest pozytywną rzeczą. Aczkolwiek, jeżeli chodzi o zdolność negatywną, bo jeżeli mamy. Zadłużenia jakieś comiesięczne to one wpływają na naszą. Maksymalną zdolność kredytową. No właśnie wspomniałeś o.

Mąż żona partner. Jak w tym wypadku ma to wpływ na zdolność kredytową czy np. posiadanie męża żony partnera, z którym chcemy wziąć razem? Może nam pomóc zaszkodzić.

Tak. Niektóre banki. Jeżeli jest para, ale jeszcze nie jest związek z formą.

Może to traktować, jako dwa gospodarstwa domowe, przez co koszty utrzymania są o wiele wyższe niż gdyby to było małżeństwo i jedno gospodarstwo domowe. Więc to jest jedna rzecz. Druga rzecz, jeżeli już mamy małżeństwo, ale jedno z małżonków nie pracuje. A dodatkowo może ma jakieś kredyty, które wcześniej zaciągnął jak jeszcze pracował albo ma jakąś nową historię w BIK, u co powoduje to, że takiego kredytu nie może już dostać, więc trzeba uważać.

Swoją drogą zanim weźmie ślub Sprawdź historię kredytową partnera.

Jak zbudować zdolność kredytową?

Śmiejemy się, ale to są poważne rzeczy. W każdym razie możemy po prostu zrobić tzw.. rozdzielność majątkową. Nie jest to rozwód, chociaż można to nazwać rozwodem finansowym. Nie jest to nic złego. Po rozdzielności majątkowej ten małżonek, który zarabia. Ma pozytywną historię banku. Może się okazać, że ma lepszą zdolność kredytową niż z zespół małżonkiem, który nie pracuje nie może się okazać, że na pewno się okaże. I taka rozdzielność to jest kwestia pójścia do notariusza. Ustanowienie rozdzielności majątkowej. Praktycznie. Wiele banków akceptuje to może za tydzień iść i starać się o kredyt hipoteczny.

Tu też jest jedna z metod, jeżeli już mówimy o rodzinie o zakładaniu rodziny. Ważną kwestią jest też ilość dzieci. Tak. Więc każde dziecko jest obciążeniem finansowym dla naszego budżetu. Banki o tym nie moje jest jak banki o tym wiedzą i każdy kolejny powoduje to, że spada nam zdolność kredytowa. Więc zanim pomyśleć o tym żeby powiększyć rodzinę. Lepiej wziąć kredyt hipoteczny wcześniej. I jeszcze jedna ważna kwestia przy posiadaniu dzieci. Aktualnie. Występuje coś takiego jak 500+. No niestety banki tego 500+ nie biorą pod uwagę do wyliczania zdolności kredytowej, więc. Nawet mając piątkę dzieci dostają dwa tysiące złotych. Niestety te dwa tysiące nie będzie brany pod uwagę.

Czyli jeżeli planujemy ślub wesele dziecko i mamy dziś to w planach. Jednak warto wiedzieć wcześniej troszeczkę. Na pewno będziemy mieli wyższą zarobki i że gdzieś tam ta zdolność jest na granicy, ale branie kredytu czy zdolność kredytowa razem z partnerem nawet ślubem może być też lepsza dzięki właśnie posiadaniu partnera i braniu wspólnego kredytu.

I jeszcze nawiązując może do rodziny. Jeżeli mamy już taką sytuację, że małżeństwo bądź jesteśmy nawet sami nie mamy zdolności kredytowej no, ale mamy rodziców, którzy nas bardzo. Jest możliwość polepszenia zdolności kredytowej dzięki. Rodzicom, którzy zarabiają przystępują do tego kredytu razem z dzieckiem. Dają nam zdolność kredytową. Może być to rodzic może być to brat siostra kuzyn przyjaciel. Oczywiście. Lepiej tego nie robić, bo różnie bywa. Bo taka osoba również jest zespół kredytobiorcom. Ona solidarnie odpowiada za spłatę tego kredytu, więc jeżeli nam się powiedzie nie będziemy mogli spłacać kredytu, bo ta osoba będzie musiała za nas to zrobić, gdy będzie naszym przyjacielem.

To jest ważne. Myślę, że przyjaźń jest ważniejsza niż pieniądze.

Jak zwiększyć zdolność kredytową firmy?

Jeżeli bierzemy kredyt musi być to osoba zaufany czy to będzie pożyczone narzeczony mąż żona. Tata dokładnie. Ok. I to jeszcze w sumie tak możemy zrobić żeby tę zdolność polepszyć.

Powiedzieliśmy sobie o kilku aspektach, czyli o zdolności dzięki zdolności płatniczej, czyli im więcej zarabiamy mamy większą zdolność powiedzieliśmy sobie o zobowiązaniach kredytowych warto ich nie mieć.

Powiedzieliśmy też o kredycie firmy samym w sobie, czyli okresie kredytowania.

Im dłuższy okres kredytowania niższa rata wyższa zdolność niższe oprocentowanie przy większym wkładzie własnym więcej tyle może tak jak powiedziałem przez sekundę może ktoś przystąpić do kredytu. Rozdzielność majątkowa też nam pomaga, więc takie zjawiska jak kilka podstawowych zasad.

Mamy świadomość tych zasad i się troszkę przygotujemy tego kredytu nie chcemy dzisiaj, bo nagle nam się zachciało tylko planujemy rok wcześniej dwa lata wcześniej to możemy ten kredyt na parę łatwo dostać. Takich błędów większych. Znając zasady, jeżeli rzeczywiście masz zamiar kupić mieszkanie.

Chcesz się dobrze przygotować warto się już spotkać z doradcą z ekspertem finansowym dużo wcześniej. Dzięki temu. Po rozmowie przeanalizujemy wspólnie obecną sytuację i możemy doradzić, co należy zrobić żeby uzyskać ten kredyt bezstresowo i nad kwotę, jaką chcemy. Przy takim jednym ze sposobów przyszedł do głowy. Może być to, że żeby znaleźć bank, który. Ma lepszą propozycję dla stałych klientów są takie banki. Gdzie jesteśmy stałym klientem, ale w większości przypadków stały klient to taki, który przynajmniej od pół roku posiada konto osobiste? Jeśli niedługo chcemy maksymalnie długo gdzie wpływa wynagrodzenie tacy klienci często są lepiej traktowani dostają niższą marżę czy mają niższe oprocentowanie, więc jest wyższa zdolność kredytowa. A więc warto udać się też do banków czy do eksperta i dopytać gdzie tak może być i gdzie warto przekierować swoje wynagrodzenie i dzięki temu dostać lepszy kredyt dla firmy albo dla osoby fizycznej.

Więc taki sposób też mi przyszedł do głowy to wiemy już, co trzeba zrobić i czego nie robić teraz. Jeżeli chodzi o twoją pomoc, bo były też pytania pod naszym ostatnim filmem może niewiele osób, ale kilka osób kwestionowała konieczność pójścia do doradcy kredytowego do eksperta finansowego.

Ja z doświadczenia, ale powiem, że było warto, ponieważ jak się okazało złożyć wnioski w dwóch bankach i tylko dzięki Tobie, że pożyczki w większej ilości banków w moim banku odrzucili przyjęli. Pomoc ta miała sens, ale wiele osób pisze, że dlaczego samemu np. nie próbować w bankach składać wniosków wchodzić Norwid czy jak. Jak to zrobić ma sens w ogóle udawali się po pomoc?

Czy ma sens? Myślę, że mamy już od dwunastu lat pomagam swoim klientom w uzyskiwaniu. Kredytu. I wciąż to robię, więc jestem polecany cały czas dalej, więc chyba to, co robię ma sens. Przede wszystkim dla mnie to jest duża oszczędność dla klienta jest duża oszczędność czasu i nerwów i stresu chyba, więc zamiast chodzić od banku do banku gdzie w każdym banku doradca będzie zachwalał oczywiście swój produkt, jeżeli będzie uśmiechnięty w ogóle.

To zamiast właśnie tracić czas na wycieczki po bankach warto iść po prostu do eksperta i w jednym miejscu porównać oferty z kilku kilkunastu banków. Więc oszczędność czasu. I nerwów. Tak jak powiedziałeś A ja zawsze z klientem składamy wnioski, bo przynajmniej dwóch a nawet trzech banków to nic nie kosztuje nas tak.

Czuję, że uratowało dosłownie podejście. A jeżeli złożymy jeden wniosek do innego banku i dostaniemy decyzję negatywną.

To pojawiają się nerwy niepotrzebne.

Tak, więc można to zaoszczędzić sobie trochę siwych włosów i złożyć wnioski od razu do kilku banków, dzięki czemu proces jest wniosek jest procesowy. Równolegle przechodzimy w tych bankach. A mając już decyzje pozytywne z kilku banków siadamy wspólnie analizy i analizujemy jeszcze raz to, co to, co uzyskaliśmy. I decydujemy już gdzie podpisujemy umowę kredytową, więc oszczędność czasu nerwów.

Myślę, że to są te całkowicie podstawowe. Potwierdzam całkowicie, bo dla mnie to była przyjemność.

Nie interesowałem się aż tak bardzo, ale też pamiętajmy, że często terminy gonią, jeżeli chodzi o dewelopera. Tu mieszkania to też nie jest takie proste jak się wydaje. Oglądałeś może film i planują tam w przyszłości. I jeszcze ostatnie takie ważne pytanie, bo. Jeżeli mamy troszkę tych pieniędzy powiedzmy na połowę wartości mieszkania mamy nawet kilkaset tysięcy złotych. Czy warto brać kredyt na mieszkanie? Jest nam bardzo ważne pytanie czy może wynajmować i te pieniądze albo kupić mieszkanie za gotówkę.  Jaki jest sens brania tego kredytu i zdolności kredytowej? Jaki jest sens brania kredytu takiej, że? Kredyt hipoteczny na dzień dzisiejszy jest.

Natomiast mając dużą gotówkę można się zastanowić i mają dobrą zdolność kredytową. Często mamy klientów, którzy bardzo dobrze zarabiają mają duże wkłady własne. A można też po prostu kupić dwa mieszkania jeden dla siebie a drugi drugie mieszkanie pod inwestycje pod wynajem.

Tak się inwestuje przez kredyt a nie przez gotówkę tak dokładnie. Najbogatsi ludzie na świecie mając. Kilkadziesiąt milionów kilkaset milionów. Dolarów.

Często posługują się kredytami. I tak to działa. Z perspektywy czasu.

Ja też zacząłem inwestować w nieruchomości. Nie mam jednego kredytu hipotecznego tylko jest ich tam kilka a te kredyty są spłacane przez najemców, więc. Ja robię to żeby.

Zapewnić sobie godziwą emeryturę. Biorę te kredyty na 30 lat. Po 30 latach będę mieć spłacone nieruchomość i będę mieć dochody z tej z tej nieruchomości będzie to mój dodatkowy dochód żeby mieć zabezpieczenie emerytalne. Wiemy, jaka jest sytuacja w Polsce z ZUS em. czy będziemy mieć emeryturę, jaką to nie wiadomo.

Więc myślę, że lepiej wydać teraz zainwestować w nieruchomość drugą niż więcej wkładu własnego budować tę pierwszą nieruchomość, jeżeli oczywiście nas na to stać. Mamy oczywiście zdolność kredytową. Oczywiście tutaj podkreślam trzeba mierzyć siły na zamiary, bo wziąć kredyt to jest jedno, ale spłacać to w drugie. Więc jeżeli ta zdolność kredytowa jest taka na styk.

Zdarzało mi się, że mówiłem klientom żeby jednak się wstrzymali albo nie brali aż tak dużego kredytu albo znaleźli tańsze mieszkanie, bo. Kredyt hipoteczny musimy spłacać. To jest nasz obowiązek wobec tego bank zapuka i odbierze nam tą nieruchomość. Więc nie warto czasami. Się zaczynać. Może jednak wtedy warto poczekać czy uzbierać większy wkład własny. I wziąć ten kredyt mniejszy. Tak. Też taka ważna kwestia. Teraz.

Oprocentowanie kredytów jest dosyć stosunkowo niskie. Średnie oprocentowanie kredytu jest w granicach 3 i pół do czterech punktów procentowych, na co składa się oprocentowanie. Oprocentowanie kredytu składa się z dwóch części z części zmiennej z tzw. WIBOR który na dzień dzisiejszy oscyluje w granicach 1,7 procenta. Do tego dochodzi marża banku i WIBOR. Przez ostatnie lata utrzymuje się na podobnym poziomie. Więc to oprocentowanie kredytów jest stosunkowo niskie a dzięki temu kredytobiorcy mają wyższą zdolność. Jeżeli LIBOR nam wzrośnie. Wzrośnie oprocentowanie kredytu będziemy mieli mniejszą zdolność. Więc teraz jest dosyć spory boom na to, że. Kredyty na zakup nieruchomości warto brać sam sobie.

Brak zdolności kredytowej co zrobić?

Brak zdolności kredytowej co zrobić?

W ostatnich miesiącach banki bardzo istotnie ograniczają dostępną kwotę kredytów np. w przypadku trzyosobowej rodziny, w której dochód łączny wynosi 5 tys. złotych netto. Ta maksymalna dostępna kwota kredytu to jest około 310 tysięcy złotych, więc. W przypadku w takim przypadku jest to najniższa kwota a właściwie od wielu lat.

No i niestety też najnowsze informacje NBP wskazują, że w dalszym ciągu banki będą obniżały dostępną kwotę kredytu w trzecim kwartale też planowane są kolejne zaostrzenia kryteriów przyznawania kredytów, więc część osób może po prostu mieć problem z uzyskaniem takiej kwoty, jaką powiedzmy potrzebują zwłaszcza, że też ceny mieszkań w ostatnich miesiącach rosły. No i w związku z tym też coraz więcej pieniędzy potrzebujemy żeby kupić wymarzone mieszkanie.

Jeżeli ktoś ma problem z np. nie starcza mu zdolności kredytowej na taką kwotę, jakiej potrzebuje no to są oczywiście pewne sposoby na to żeby tę zdolność kredytową sobie poprawić, ale zacznijmy od tego, że nie zawsze warto, dlatego że teraz mamy bardzo dobrą sytuację na rynku pracy, ale nie zawsze musi tak być.

Powoli zbliża się też spowolnienie gospodarcze a więc w przyszłości może być pod tym względem gorzej, więc lepiej nie wykorzystywać maksymalnie swojej zdolności kredytowej. Czasami lepiej trochę jednak tego kredytu zaciągnąć mniej po to żeby w przyszłości, kiedy będzie trochę trudniej na rynku po prostu żeby łatwiej sobie poradzić ze spłatą.

No, ale jeżeli mimo wszystko chcemy tę swoją zdolność kredytową poprawić to możemy, np. zrezygnować z tych kredytów, które już posiadamy. Czasami mamy limity kredytowe w rachunku karty kredytowe czy jakieś kredyty ratalnych, które zaciągnęli wcześniej. Możemy po prostu spłacić takie kredyty czy zrezygnować z karty kredytowej czy z limitu kredytowego. No i jeżeli się tych kredytów starych pozbędziemy no to wzrośnie automatycznie dostępna kwota kredytu hipotecznego.

Poza tym możemy też dopisać do tego kredytu jakąś inną osobę np., jeżeli chcemy sami zaciągnąć taki kredyt no to być może, jeżeli mamy na przykład nie męża i żonę. Bo wtedy i tak zwykle się zaciąga kredyt razem, ale powiedzmy partnera partnerkę możemy też wspólnie taki kredyt zaciągnąć i wtedy, jeżeli ma naliczone połączone dochody. To też tam dostępna kwota kredytu nam automatycznie wzrośnie.

Kolejnym sposobem, który jest bardzo skuteczny, ale zwykle trudny to jest podwyższenie swoich dochodów.

W przeszłości oczywiście było to mało prawdopodobne, ale teraz mamy bardzo dobrą sytuację na rynku pracy, więc być może warto spróbować porozmawiać z pracodawcą o podwyżce. Albo spróbować zmienić pracę i w ten sposób uzyskać podwyżkę. To też automatycznie poprawi naszą zdolność kredytową z tym, że trzeba też mieć na uwadze jedną rzecz a mianowicie, jeżeli zmienimy pracę no to też musi minąć zwykle przynajmniej trzy miesiące odkąd mamy podpisaną umowę o pracę.

Inaczej bank nie udzieli nam kredytu, więc jeżeli myślimy o zmianie pracy na lepszą no to oczywiście to nam poprawi sytuację, ale sprawi, że będziemy musieli te przynajmniej trzy miesiące zwykle zaczekać z wnioskowania o kredyt żeby bank zobaczył, że rzeczywiście to nie jest tak, że zostaliśmy zatrudnieni np. na próbę no i nie wykazaliśmy się zostaliśmy zwolnieni.

Zwykle musi minąć właśnie ten okres trzech miesięcy żeby bank miał pewność, że sprawdziliśmy się w danej pracy i że dalej będziemy tam pracować. Wtedy też automatycznie możemy podwyższyć tę dostępną kwotę kredytu. Ale pamiętajmy też o zawsze o tym żeby właśnie nie przesadzać żeby dokładnie przemyśleć kwotę, jaką chcemy pożyczyć. I czy na pewno poradzimy sobie potem ze spłatą raty nawet, jeżeli pojawią się np. jakieś problemy jakieś problemy zdrowotne czy jeżeli byśmy stracili pracę na kilka miesięcy czy wtedy poradzimy sobie ze spłatą określonej kwoty.

Jeżeli dojdziemy do wniosku, że nie no to być może lepiej po prostu zmienić te plany obniżyć kwotę kredytu i kupić na przykład jakieś inne mieszkanie trochę tańsze albo zaczekać i zebrać wyższy wkład własny.

Dodaj własną opinię