KRD nowe ciekawe informacje – Krajowy Rejestr Długów

Jakie konsekwencje są jak jesteś jako dłużnik w Krajowym Rejestrze Długów. Czy mogą być problemy z kredytem?

KRD krajowy rejestr dlogow

Te osoby i firmy, które są w bazie Krajowego Rejestru Długów w ten sposób, tracą swoją wiarygodność na rynku i w sytuacji, kiedy są sprawdzane weryfikowane przez przedsiębiorcę, który chciałby rozpocząć z nimi współpracę.

Mogą nie otrzymać sprzedaży towaru czy usługi w określonym terminie zapłaty. Tak jak pani wspomniała może to być kredyt, może to być pożyczka, może to być sprzedaż telefonu komórkowego, w promocji wtedy muszą się liczyć z tym, że tej usługi czy tego towaru nie otrzymają i tym samym tracą swoją wiarygodność na rynku. Dlatego należy dbać o to, żeby do Krajowego Rejestru Długów po prostu nie trafić.

Jak w takim razie zniknąć z tego rejestru, gdy już tam jesteśmy. Najprostszą sytuacją, by nie znaleźć się w Krajowym Rejestrze Długów.

To opłacać wszystkie swoje rachunki na czas. Natomiast jeżeli już trafimy do bazy to praktycznie jedynym wyjściem, jest spłacenie swoich zobowiązań swojemu wierzycielowi. Wierzyciel jest zobowiązany w ciągu 14 dni przekazać tę informację do KRD a my wtedy, jesteśmy zobowiązani ten wpis usunąć. Drugą drogą jest czekanie 10 lat od terminu wymagalności danego zobowiązania. I wtedy z racji prawa taki wpis zostanie usunięty, ale tej drogi nie polecam.

Dlaczego firmy jeszcze zbyt rzadko korzystają z informacji KRD. Dlaczego tak się dzieje?

To jest pewien problem. Wydaje mi się mentalne, że mali przedsiębiorcy małe firmy uważają, że nie jest to w dobrym tonie, żeby sprawdzać, weryfikować w bazach zewnętrznych wolą podejmować to ryzyko. Jak mówią statystyki ponad połowa polskich przedsiębiorców, tylko korzysta z informacji gospodarczej z biur informacji gospodarczej. Większość robi to tylko w sytuacji, kiedy ma do czynienia z kontraktem o wysokiej wartości. Niektórzy sprawdzają tylko nowych kontrahentów. Natomiast zaledwie 12 procent ogółu rynku sprawdza w biurze informacji gospodarczej każdego kontrahenta.

Jak wygląda sytuacja zadłużenia Polaków. Czy jesteśmy bardzo zadłużonym krajem?

Jeżeli patrzymy na statystyki Krajowego Rejestru Długów to w tej chwili w naszej bazie, jest ponad 2 miliony siedemset dziesięć tysięcy dłużników. Łączne zobowiązania suma zobowiązań to jest ponad 52 i 80 miliarda złotych, czyli bardzo dużo i większość tej kwoty, bo aż 44 miliardy złotych ponad 44 miliardy złotych to są długi konsumentów osób fizycznych. W sumie jest ich dwa miliony czterysta siedemdziesiąt tysięcy.

I to jest zadłużenie, które rzeczywiście jest rosnące z roku na rok, bo w ciągu ostatnich trzech lat ono wzrosło o 15 procent a w ostatnim roku o pięć procent. Jeżeli mówimy o konsumentach zadłużonych. To też różnie się to rozkłada na terenie kraju, jeżeli spojrzymy po województwach. To najbardziej zadłużonym województwem jest województwo śląskie, tutaj prawie 300 57 tysięcy dłużników jest winna ponad 630 miliarda złotych.

Czy Śląsk jest najbardziej zadłużonym województwem w Polsce?

Czym to jest spowodowane przede wszystkim tym, że Śląsk jest zamieszkały przez bardzo dużą liczbę ludności, więc statystycznie wypada, że dłużników jest więcej. Natomiast możemy porównać Śląsk województwem mazowieckim i tutaj to zadłużenie jest nieco niższe, bo wynosi 6 i jedną dziesiątą miliarda złotych dotyczy 303 tysięcy konsumentów. Jeżeli pomyślimy o samej Warszawie to ponad 100 tysięcy dłużników, którzy są winni swoim wierzycielom 2 i 4 dziesiąte miliarda złotych.

Natomiast po drugiej stronie tej statystyki stoi województwo podlaskie gdzie mamy do czynienia z 50 tysiącami dłużników a ich suma zobowiązań nie przekracza jednego miliarda złotych. Najczęściej zadłużonym osobami w Krajowym Rejestrze Długów są osoby w wieku między 30 a 45 lat one, stanowią 26% bazy natomiast te osoby trochę młodsze od 25 do 36 roku 20 4%. Są też rekordziści. Takim rekordzistą jest mężczyzna z województwa mazowieckiego, którego zobowiązania wpisane do Krajowego Rejestru Długów są bardzo wysokie, to jest 11 i pół miliona złotych. To są zobowiązania wobec jednego z funduszy security.

Przedział wiekowy a zadłużenie w KRD. Czy przestaniemy się zadłużać?

Ludzie i tak mi się nasuwa myśl, czy to nie jest tak, że my jesteśmy takim narodem konsumpcyjny, musimy mieć zaraz nowinki technologiczne i tym podobne rzeczy. To jest na pewno jedna z przyczyn, że ci młodzi, bo tak trzeba określić, te osoby trafiają do Krajowego Rejestru Długów jako dłużnicy, ponieważ żyjemy w czasach kiedy chcemy mieć wszystko tu i teraz natychmiast.

Nie zawsze nas na to stać, bo nasze przychody na to nie pozwalają więc zadłużanie się w sposób często nie do końca przemyślany i nie jesteśmy potem w stanie regulować rat czy zapłacić na czas za te podjęte zobowiązania w związku z czym trafiłem do Krajowego Rejestru Długów. Tutaj trzeba w sposób taki bardzo rozmyślnie podchodzić do zaciągania zobowiązań pieniężnych. Czy nas będzie na to stać? Czy w sytuacji, kiedy troszeczkę będziemy zarabiać mniej, będziemy nadal mogli regulować te podstawowe zobowiązania rachunki za prąd za gaz za mieszkanie, bo to jest droga donikąd, jeżeli tego dokładnie nie przemyśli.

Jak nie wpaść w taką spiralę zadłużenia?

Przede wszystkim musimy dokładnie oszacować swoje możliwości zwrócić uwagę na to, jakie mamy przychody i jakie mamy wydatki i czy zaciąganie nowych zobowiązań nie spowoduje tego, że przestaniemy wiązać tzw. koniec z końcem. Jeżeli chcemy coś kupić zwróćmy uwagę na to, żeby być może niekredytowania całości tego nowego smartfona, o którym pani wspomniała o wszczęciu najpierw sobie trochę pieniędzy po to, żeby te, które po życzymy już stanowiły mniejszą kwotę, a jednocześnie mniejsze obciążenie dla naszego budżetu.

Teraz mówimy o konsumenta, ale też jestem zobowiązany wspomnieć państwu o tym, że przedsiębiorcy stanowią też dużą część długu wpisanego do Krajowego Rejestru Długów. To jest prawie osiem i sześćdziesiąt miliarda i jest ich około 240 tysięcy.

Jak w takim razie przedsiębiorcy mogą się uchronić, żeby w taką spiralę nie wpadać?

Z przedsiębiorcami jest troszeczkę inna sytuacja, bo tutaj wiele mechanizmów bierze udział natomiast, trzeba podchodzić rozsądnie do swoich zobowiązań i do swoich wydatków. Przede wszystkim dbać o swoje płatności, czyli weryfikować na początku, zanim jeszcze cokolwiek sprzedamy czy sprzedajemy ten towar, czy usługę w dobre ręce, czy mamy gwarancję tego, że zapłata nastąpi. Jeżeli tej zapłaty na czas nie otrzymujemy Działamy bardzo szybko i zdecydowanie, żeby odzyskać swoje należności. Nie dajmy temu dłużnikowi zbyt długo czekać, bo statystyki mówią.

Dłużej będziemy zwlekać z podjęciem takiej zdecydowanej takiego zdecydowanego działania. Mamy mniejsze szanse na odzyskanie należności a tym samym podejmujemy większe ryzyko, że trafimy do Krajowego Rejestru Długów, bo nie będziemy w stanie regulować na czas zobowiązania zobowiązań wobec swoich kontrahentów, którzy będą czekali na pieniądze.

Jak Polacy oceniają swoją sytuację finansową? Czy są jakieś dane na ten temat? Czy one się polepszyła przez ostatnie lata albo pogorszyła?

Jak wypisać się z KRD

Posłuży się takim badaniem, które na zlecenie Krajowego Rejestru Długów było niedawno wykonane badanie pod tytułem Portfel statystycznego Polaka. Wynika z niego, że 68 procent Polaków jest zadowolonych ze swoich przychodów. Oczywiście istnieje spora grupa, która jak to się mówi z trudnością wiąże koniec z końcem, ale jednak przeważa ta grupa, która jest zadowolona ze swoich przychodów.

Jednocześnie patrząc na badanie rok do roku o 30 procent wzrosła liczba tych osób, które ze swoich dochodów są zadowolone. Natomiast te osoby, które zanotowały gorsze przychody w ostatnim czasie to jest grupa 20-procentowa, czyli o 10 procent mniejsza niż tych, którzy są zadowoleni.

Najczęściej powodem tego zadowolenia i dobrej sytuacji finansowej jest zwiększenie przychodów gospodarstwa domowego, czyli zarabiamy więcej mamy więcej pieniędzy do wydania. Z drugiej strony to już mniejsza grupa około 27 procent, bo ta pierwsza stanowiła 67 procent. To są osoby, które zredukowała swoje wydatki, które gospodaruje w sposób bardziej oszczędny w związku z czym, wystarcza im pieniędzy na prowadzenie normalnego życia.

Około piętnastu procent to są osoby, które mówią, że zapłaciły swoje kredyty wcześniejsze, płaciły swoje zobowiązania w związku z czym ich sytuacja finansowa jest dobra. Tutaj też trzeba też wspomnieć o efekcie programu 500+ bo dziewięć procent respondentów odpowiedziała, że program 500+ pozwolił im być w sytuacji, kiedy są zadowoleni ze swoich przychodów.

Podsumowanie o KRD, czy spełnia swoją rolę? po co jest?

Pytanie Na podsumowanie naszej teraz nawet 15 lat działalności Krajowego Rejestru Długów to nie była duża ewolucja rynku informacji gospodarczej. W pierwszej kolejności biuro pełniło, przede wszystkim rolę narzędzia windykacyjne jak ludzie przyjęli takie powstanie Krajowego Rejestru Długów. Czyli te osoby, które zostały wpisane do Krajowego Rejestru Długów poprzez ten fakt czy były dodatkowo motywowane do spłaty należności a tym samym przedsiębiorcy odzyskiwać swoje należności.

Natomiast wraz z rozwojem rynku staliśmy się przede wszystkim bardzo cenną bazą, z której korzysta cały rynek i może ocenić wiarygodność tych, z którymi ma docenienia do czynienia przepraszam przez te 15 lat bardzo wiele się zmieniło, staliśmy się wpisali się w krajobraz polskiej gospodarki i bardzo wiele firm po prostu nie wyobraża już sobie funkcjonowania bez informacji, którą pobierają między innymi z Krajowego Rejestru Długów.

To jest bardzo duża zmiana bardzo bym sobie życzył, żeby jeszcze ci mali i średni przedsiębiorcy korzystali z informacji w sposób znacznie bardziej aktywny, bo to po prostu przyniesie im znaczne oszczędności w prowadzeniu biznesu.

Zapraszamy do przeczytania naszych kolejnych artykułów na temat opinii pożyczkowych.

Dodaj własną opinię